суббота, 10 ноября 2018 г.

Берлінська стіна як прокляття і натхнення

Берлінська стіна є однією з найзнаменитіших пам’яток столиці Німеччини. Подивитися на неї, колишню державний кордон НДР із Західним Берліном, щорічно прибувають тисячі іноземних туристів, в тому числі з Росії та інших країн СНД. Незважаючи на те, що від колишньої Берлінської стіни, що простояла 28 років і три десятиліття назад зруйнованої, залишився лише невелика ділянка довжиною в 1,3 км, інтерес до цієї історичної пам’ятника такий же живий і непідробний, як і тоді, в кінці XX століття.

Незруйнованим ділянку Берлінської стіни знаходиться на Бернауер-штрассе (Bernauer Straße) – вулиці, що розділила життя берлінців надвоє. За нею свого часу і пролягала ця обладнана і укріплена за останнім словом техніки межа. У Німецькій Демократичній Республіці вона офіційно називалася «Антифашистський оборонний вал». На заході ж з легкої руки тодішнього канцлера ФРН Віллі Брандта її іменували не інакше, як «Ганебної стіною», і теж цілком офіційно. Сьогодні навіть не віриться, що кордон між двома державами міг бути саме таким – різати по живому: будинки на Бернауер-штрассе ставилися до НДР, а тротуар перед ними – до Західного Берліна.

Берлінська стіна в усьому світі сприймалася і сприймається як найбільш потворне прояв «холодної війни». Самі ж німці асоціюють її не тільки з поділом, а й об’єднанням Німеччини. На збереженому ділянці цієї зловісної кордону згодом з’явилася унікальна галерея Іст-Сайд (East Side Gallery), що привертає увагу не тільки поціновувачів мистецтва, а й усіх волелюбних громадян, для яких демократичні цінності не просто красиві слова, а стан душі. Окремою пам’яткою на колишньому кордоні є і Чекпойнт Чарлі – найвідоміший з трьох КПП на вулиці Фрідріхштрассе, у якого нині розташовується Музей Берлінської стіни.

У світі, напевно, не так багато місць, де до історії можна доторкнутися буквально власними руками, і Берлінська стіна – одне з них. Ця колишня межа на довгі роки буквально розрізала мільйонний мегаполіс надвоє не тільки по вулицях і річці Шпрее, але і по житлових кварталах. Не кажучи вже про розділених сім’ях, розбитих людських долях і відняли життях ні в чому не винних людей, в розпачі насмілилися її нелегально перетнути. Так що це місце в німецькій столиці більш ніж унікально і варто того, щоб побачити його на власні очі хоча б один раз.


На момент появи стіни дві Німеччини, ФРН і НДР, були ще дуже молодими утвореннями і чітко позначена на місцевості кордон між ними була відсутня. Те ж саме спостерігалося і в Берліні, поділ якого на східну і західну частини було фактом більше юридичним, ніж реальним. Така прозорість приводила до конфліктів на політичному рівні і масової витоку фахівців з радянської зони окупації на захід. І це не дивно: адже в Федеративній Республіці платили більше, тому східні німці (оссі) вважали за краще працювати там і втікали з «соціалістичного раю». Разом з тим обидві держави, що виникли на території колишнього рейху після Другої світової війни, м’яко кажучи, між собою не дружили, що призвело до серйозного загострення ситуації навколо колись спільній столиці – Берліна.

Всього за час існування обох Німеччин мало місце кілька так званих берлінських криз. Перші два сталися в 1948-1949 і 1953 роках. Третій вибухнув в 1958-му і тривав три роки: він-то і видався особливо напруженим. До цього моменту східні райони Берліна, юридично залишаючись під радянською окупацією, фактично контролювалися НДР. Інша частина міста і де-юре, і де-факто перебувала під владою американців, англійців і французів. Радянський Союз зажадав для Західного Берліна статус вільного міста. Союзники по антигітлерівській коаліції ці вимоги відкинули, побоюючись, що анклав згодом може бути приєднаний до НДР, і вони нічого не зможуть зробити.

На ситуацію негативно вплинули і перекоси в економічній політиці, що проводиться урядом Німецької Демократичної Республіки на чолі з Вальтером Ульбріхтом. Воно прагнуло «наздогнати і перегнати» ФРН і, здається, готове було для досягнення мети принести в жертву все, що завгодно. За прикладом СРСР в аграрному секторі насильно створили колективні господарства, а для робітників в містах підвищили норми праці. Однак маленька зарплата і в цілому невисокий рівень життя змушували східних німців шукати кращої долі на Заході, і люди масово тікали. В одному тільки 1960 році свою батьківщину кинуло близько 400 тисяч чоловік. Керівництво прекрасно розуміло: якщо не зупинити цей процес, то молода держава віддасть Богові душу.

Що робити в такій непростій ситуації? Над цим ламали голову на найвищому рівні 3 серпня 1961 року екстрену нараду в Москві зібралися перші особи країн, що входили до Варшавського договору. Президент Ульбрихт вважав, що закриття кордону з Західним Берліном – єдиний вихід. Союзники не заперечували, однак погано уявляли, як це здійснити на практиці. Микита Хрущов, перший секретар ЦК КПРС, запропонував два варіанти. Перший – повітряний бар’єр – переговорники в кінцевому підсумку відкинули, оскільки він був загрожує проблемами на міжнародній арені, і перш за все ускладненнями з США. Залишався другий – стіна, яка б розділила Берлін надвоє. На ньому і вирішили зупинитися.

Поява фізичної кордону між обома частинами Берліна стало повною несподіванкою для населення. Все почалося вночі 13 серпня 1961 року, коли до умовної лінії розподілу були стягнуті війська НДР. Вони оперативно, за допомогою колючого дроту, закрили всі ділянки кордону в межах міської межі. Берлінцям, присутніх на ранок по обидві її сторони, військові наказали розійтися, тільки люди їх не послухали. Невідомо, будь-що переріс цей стихійний мітинг, якби не пригнані владою водомети, якими вони вдарили по натовпу, розігнавши її менш ніж за годину.


Протягом двох днів військовослужбовці разом з робочими дружинами і поліцією обнесли колючим дротом всю західну зону. Було перегороджено близько 200 вулиць, з десяток трамвайних і кілька ліній Берлінського метро. У місцях, які прилягали до нової кордоні, обрубали телефонний зв’язок і лінії електропередач. Одночасно заглушили пролягали тут водопровідні та каналізаційні труби. Потім почалося зведення Берлінської стіни, що тривало аж до першої половини 70-х років. За цей час бетонна межа знайшла свій зловісний вигляд. До неї примикали багатоповерхівки, де жити, зрозуміло, вже було неможливо, тому власників квартир переселили, а вікна, що виходили на сторону «противника», заклали цеглою. Закритою для відвідування виявилася і Потсдамська площа, в одну мить стала прикордонної.

Цікаво, що на шляху одіозного споруди виявилися Бранденбурзькі ворота – візитна картка Берліна і один із символів всієї Німеччини. Але і вона не могла стати перешкодою будівництву. Влада недовго думали і вирішили … обнести їх стіною, причому з усіх сторін. Сказано – зроблено: у результаті жителі не тільки західної частини міста, а й столиці НДР не могли навіть підійти до воріт – не те, що пройти крізь них. Так знамениту туристичну визначну пам’ятку принесли в жертву політичного протистояння і закрили для відвідування аж до 1990 року.

Кордон, яку можна було порівняти хіба що з кріпаками воротами, була більше, ніж просто стіною. Вона представляла собою складну конструкцію, що складалася з власне бетонного будови (довжина – 106 км, висота в середньому 3,6 м), а також двох типів огорож. Перше – з металевої сітки (66,5 км), друге – з колючого дроту (127,5 км), натягнуте поверх стіни, через яку пустили напруга. При спробі проникнути через неї спрацьовували сигнальні ракети, і прикордонники відразу прямували до місця незаконного переходу Берлінської стіни. Зустріч з ними, як ви розумієте, оберталася для порушників великими неприємностями.

«Ганебна стіна» простягнулася на цілих 155 км, з яких на межі міста припадали 43,1 км. Кордон також була укріплена системою земляних ровів, що простягаються на 105,5 км. На окремих ділянках були протитанкові зміцнення і усіяні металевими шипами смуги, які називали «газонами Сталіна». Крім того, по периметру зловісного кордону знаходилися 302 сторожові вишки та інші прикордонні споруди (огорожі були відсутні хіба що в місцях, де кордон пролягав по Шпрее). Уздовж нього влада обладнала спеціальну зону з табличками-попередженнями, перебувати на якій категорично заборонялося.

У червні 1987 року на урочистостях на честь 750-річчя Берліна взяв участь Рональд Рейган, президент США. Саме біля Бранденбурзьких воріт він виголосив свою знамениту промову зі словами, зверненими до Генерального секретаря ЦК КПРС: «Пане Горбачов, відкрийте ці ворота! Пан Горбачов, Зруйнуйте цю стіну! »Важко сказати, чи вірив американський лідер, що радянський колега прислухається до його заклику – швидше за все, немає. Очевидно інше: ні глава Білого дому, ні господар Кремля в той час навіть не припускали, що стояти зловісної кордоні залишилося зовсім недовго …

У падінні Берлінської стіни, яку інший американський президент, Джон Кеннеді, назвав «ляпасом усьому людству», несподівану роль зіграла … Угорщина. У травні 1989 року влада цієї країни, завдяки перебудові в СРСР вже не боялися «старшого брата», вирішили підняти «залізну завісу» на кордоні з Австрією. Громадянам же Східній Німеччині тільки цього і треба було, і вони масово кинулися в сусідню Чехословаччину і Польщу. Мета – потрапити з цих країн спочатку в Угорщину, а звідти, транзитом через Австрію, дістатися до ФРН. Як і на початку 60-х років, керівництво НДР не могло стримати цей потік і вже не контролювала ситуацію. До того ж, в республіці почалися масові демонстрації: люди вимагали кращого життя і громадянських свобод.

Після відставки багаторічного лідера Еріха Хонеккера і наближених до нього осіб відтік людей на Захід став ще масштабніше, і ця обставина лише підкреслило безглуздість існування Берлінського муру. 9 листопада 1989 року по телебаченню було оголошено, що Політбюро ЦК СЄПН вирішило зняти обмеження на перетин кордону з Західним Берліном і ФРН. Оссі не стали чекати, коли нові норми вступлять в силу, і ввечері того ж дня кинулися до лиховісного спорудження. Прикордонники спробували було відтіснити натовп за допомогою вже випробуваного засобу – відмітив, проте в кінцевому підсумку поступилися натиску і відкрили кордон. За ту її сторону теж зібралися люди, що ринули в Східний Берлін. Жителі розділеного міста обіймали один одного, сміялися і плакали від щастя – вперше за тридцять років!

Знаковою стала дата 22 грудня 1989 року: в той пам’ятний день відкрили для проходу Бранденбурзькі ворота. Що стосується самої Берлінської стіни, вона ще височіла на колишньому місці, але від колишнього страхітливого вигляду мало що залишилося. Місцями вона вже була розбита, місцями розписана безліччю графіті. Люди наносили на неї малюнки і залишали написи. Не тільки туристи, але і самі городяни не могли відмовити собі в бажанні відколоти від стіни хоча б один шматочок – на пам’ять, розуміючи, що це не просто сувенір, а безцінний історичний артефакт. Тим більше що незабаром стіну і зовсім знесли, це сталося через кілька місяців після об’єднання ФРН і НДР в єдину державу, що відбувся в ніч на 3 жовтня 1990 року.

Такий об’єкт, як Берлінська стіна, переставши існувати фізично, все ж не міг зникнути безслідно. Після неї залишилася недобра пам’ять, яка навряд чи зітреться з суспільної свідомості. Та й навряд чи варто забувати такі сумні уроки історії, які потрібні для того, щоб не допускати подібного в майбутньому. Ця межа не просто розділила по живому ціле місто – вона стала місцем, окроплені кров’ю ні в чому не винних людей, відчайдушно намагалися втекти з тоталітарної держави, але які загинули під час її перетині. Точна кількість жертв невідома досі. Згідно з офіційною статистикою колишньої НДР, їх було 125 чоловік. Ряд інших джерел наводить таку цифру: 192 людини. Однак є всі підстави вважати, що ці дані явно занижені. Якщо вірити деяким ЗМІ, що посилаються на архіви «Штазі» (таємної поліції Східної Німеччини), кількість загиблих становить 1245 чоловік.

Безневинним жертвам політичного протистояння присвятили більшу частину меморіального комплексу «Берлінська стіна», відкритого 21 травня 2010 року, яку так і назвали – «Вікно пам’яті». Виготовлений з проржавілої стали пам’ятник важить близько тонни. На ньому в кілька рядів встановлені чорно-білі знімки загиблих. Одні знаходили свою смерть, стрибаючи з вікон будинків на Бернауер-штрассе – тих самих, які згодом були закладені цеглою. Інші гинули при спробі перебратися зі Східного Берліна в західну частину міста. Повністю меморіал, розташований на Bernauer Straße, завершили в 2012 році, він займає територію в 4 гектари. Його частиною стала і каплиця Примирення, зведена ще в 2000 році на місці однойменний церкви, підірваної в 1985 році. Будівництво комплексу – його ініціатором виступив пастор євангельської церкви Манфред Фішер – обійшлося міській скарбниці в 28 мільйонів євро. Але хіба історичну пам’ять можна виміряти грошима?

Збережений фрагмент Берлінської стіни протяжністю 1316 метрів всі ці роки залишається «живим» нагадуванням про повних трагізму часи поділу і протистояння. Коли втілена в бетоні межа впала, сюди кинулися художники з усього світу, натхненні духом свободи. Що залишився ділянку стіни вони розписали своїми картинами. Так несподівано і абсолютно спонтанно виникла ціла художня галерея під відкритим небом, названа East Side Gallery (Іст-Сайд), що перекладається як «Галерея східної сторони». Результатом стихійного творчості стала поява 106 картин, об’єднаних темою політичної розрядки 1989-1990 років у Східній Німеччині. Найвідомішою і впізнаваною роботою стала фреска, виконана нашим співвітчизником Дмитром Врубелем. Художник зобразив у вигляді графіті знаменитий поцілунок Генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Ілліча Брежнєва і першого секретаря ЦК СЄПН Еріха Хонеккера.


Окремо слід сказати і про колишнього контрольно-пропускному пункті Checkpoint Charlie (Чекпойнт Чарлі) на вулиці Фрідріхштрассе, найвідомішому з трьох КПП, які перебували під контролем американців. Тільки високопоставлені особи могли перетинати кордон через Чекпойнт Чарлі. Спроби ж простих німців нелегально проникнути звідси до Західного Берліна жорстоко припинялися прикордонниками НДР, без попередження стріляли на ураження в кожного порушника.

У вищезгаданого прикордонного пункту нині знаходиться Музей Берлінської стіни, серед експонатів якого представлена ​​різна техніка і пристосування, за допомогою яких мешканці «соціалістичного раю» намагалися втекти в «загниваючий капіталізм». Це і парашути, і параплани, і невеликі підводні човни і навіть броньовані автомобілі і повітряні кулі. У колекції чимало знімків, які закарбували сторожові вишки, бункери, технічні засоби оповіщення і багато іншого, ніж сумно прославилася Берлінська стіна на весь цивілізований світ. Сюди часто приходять родичі берлінців, які загинули під час спроби перетнути стіну.


Одна з популярних експозицій – дивляться один на одного радянський і американський солдати, портрети яких розміщені в світлові короби (автор – художник Френк Тіль). Інша знаменита експозиція – «Від Ганді до Валенси» – присвячена темі боротьби людини за свої громадянські права, але тільки мирними засобами, без насильства і кровопролиття. Про історію власне КПП Чекпойнт Чарлі розповідає експозиція прямо під відкритим небом: коментарі до фотоматеріалів є як на німецькому, так і на російській мові. У музеї туристам також покажуть документальний фільм, що розповідає про етапи руйнування цієї страшної кордону, яка, здавалося, буде існувати вічно.

Рейстаг - улюблене місце туристів



Рейхстаг – будівля німецького парламенту в Берліні; тут з 1894 по 1933 проходили засідання однойменного державного інституту. У 1999 році будівлю перейменовано в Бундестаг. Сьогодні це місце є однією з головних берлінських пам’яток, побачити яку щорічно приїжджають мільйони туристів. В першу чергу воно приваблює своїм непростим і багатим минулим, яке невіддільне від історії Німеччини, а також подій Другої Світової війни.


Сьогодні всередині і зовні в деяких місцях збережені написи російських солдатів на закопчених стінах, сліди від куль. Ці фрагменти справляють сильне враження, кидаючись в очі на тлі ідеально відреставрованих поверхонь. Необхідно сказати, що для німців символізм Рейхстагу в чому наповнений сумом, пам’яттю про кровопролитну і безглуздій війні, яка не повинна повторитися ніколи. Але також це і образ нової європейської країни з розвиненою економікою, свободами і демократичним устроєм.

Чудова споруда в стилі високого італійського Відродження була втілена згідно з проектом архітектора з Франкфурта Пауля Валлота. Перший камінь Рейхстагу був закладений власноруч кайзером Вільгельмом I в 1884 році. Капітальні роботи не починалися ще дуже довго, оскільки дана територія перебувала в приватному володінні дипломата Дюка Радзинського, який до кінця своїх днів не давав дозволу на будівництво.

Однак його син і спадкоємець все ж підписав дозвільні папери, так що через десять років після закладки першого каменя зведення будівлі парламенту завершилося. Хоча архітектор намагався зробити Рейхстаг величним, відповідним духу кайзерівської імперії, Вільгельму II, який брав роботи замість покійного попередника, результат зовсім не сподобався. Проте, парламент переніс сюди свої засідання.

Полум’я робочих протестів, що розгорівся на початку XX століття, дісталося і Німеччині. Саме з одного з балконів Рейхстагу була оголошена демократична республіка. Сама будівля, не без шкоди для нього, було зайнято революціонерами.

У 1933 році в Рейхстазі стався найсильніший пожежа. Гітлер, вже прийшов до влади, звинуватив в цьому інциденті представників комуністичного руху. Багато істориків вважають, що підпалив був підлаштований соціал-демократами заради зміцнення своїх позицій.

До 1945 року від будівлі залишилися одні руїни в результаті бомбардувань радянської авіації. Як символ гітлерівської Німеччини споруда стала головною військовою мішенню столиці. Тільки майже через 10 років після закінчення війни уряд країни винесло на порядок денний питання про реконструкцію Рейхстагу. Решта руїни були підірвані, але окремі їх частини все ж збереглися. Вже через пару років почалося повне перестроювання пам’ятника історії.

До 1972 року архітектор Пауль Баумгартен зміг звести Рейхстаг заново. Він відрізнявся від початкового проекту, але все ж зберіг деякі риси стилю Відродження. До 1992 року тут розміщувався інститут історії. В цьому ж році британський архітектор Норман Фостер звів грандіозний скляний купол в центрі даху. До 1999 року Рейхстаг знову став урядовою будівлею.

Головною прикрасою Рейхстагу стала чудова півсфера зі скла і металу. Початковий проект реконструкції припускав просту плоский дах, однак це сильно зіпсувало б красу будови, звело б нанівець його велич. Тому архітектор Норман Форстер, відомий і іншими масштабними проектами в Європі, звів дійсно грандіозний купол.


Тут обладнана велика оглядовий майданчик, на яку можна піднятися на ліфті. Кожен турист отримує можливість насолодитися чудовою панорамою Берліна і з близької відстані розглянути купольний масив. Він створений з міцного скла і спеціальних дзеркал, які пропускають світло. Їх прозорість залежить від зовнішньої освітленості, управляється в автоматичному режимі за допомогою комп’ютера. У центрі купола знаходиться скляна воронка. Вона служить не тільки футуристичний декоративним елементом, але і частиною енергозберігаючої системи будівлі. Взимку це дозволяє здійснювати вентиляцію з мінімальними втратами тепла.


Стіна пам’яті в Рейхстазі не одна. Це фрагменти поверхонь, які збереглися після Другої Світової війни, поцятковані написами радянських солдатів. Стіни ці залишені недоторканими: тут є сліди гару, автографи самої війни, написані підручними матеріалами. Для збереження первозданного вигляду, а також захисту від вандалів, поверхні оброблені гладким склоподібним покриттям. Єдиним нюансом є «цензурування» написів: лайливі послання були заштукатурені під час реставрації.


четверг, 8 ноября 2018 г.

Бранденбурзькі ворота та їх історія



Бранденбурзькі ворота – знаменитий архітектурний пам’ятник, який розташований в центрі Берліна, в східній частині Паризької площі (Парізер-Платц). Як Колізей в Римі, Біг Бен у Лондоні, Собор Святого Стефана у Відні або Ейфелева вежа в Парижі, Бранденбурзькі ворота давно стали візитною карткою Берліна, символом об’єднаної Німеччини і однією з головних туристичних визначних пам’яток німецької столиці.



Знамениті ворота – найвища будівля на Парізер-Платц і помітні здалеку. Вони піднімаються на 26 м і мають ширину 65,5 м. До 1961 року через Бранденбурзькі ворота був дозволений проїзд. Сьогодні транспорт об’їжджає цей історичний пам’ятник стороною.



Частина Парізер-Платц також перетворена в пішохідну зону. Це місце дуже популярно у туристів, і тут завжди багато розваг для гостей міста. Перед воротами виступають вуличні артисти і музиканти, тут можна побачити перфоманси «живих скульптур» і малюють з натури художників. Туристи, які приходять подивитися на цю історичну пам’ятку, люблять кататися на Сегвей і на упряжках коней, купувати невеликі сувеніри з символікою столиці Німеччини і, звичайно, робити фотографії на тлі історичної пам’ятки.

Але не тільки гості з інших країн відвідують знамениті ворота. У північному крилі Бранденбурзьких воріт розташований Зал мовчання, куди приходить чимало жителів Берліна. Такі візити – данина пам’яті непростої історії Німеччини і можливість поміркувати над уроками минулої війни.

На засклених стендах, які встановлені поруч з Бранденбургскими воротами, вивішені тексти про історію створення цього архітектурного пам’ятника. Зручно, що інформація розміщена на декількох мовах, в тому числі і російською.

Історія будівництва та архітектурні особливості

  • Рішення про зведення нових воріт на західній околиці Берліна було прийнято імператором Німеччини Фрідріхом Вільгельмом II. Архітектурний проект неоготичних воріт підготував німецький архітектор Карл Готтхард фон Лангганса. Як прототип майбутнього в’їзду в місто з боку Бранденбурга він використовував парадні ворота афінського Акрополя – Пропілеї.
  • Закладка фундаменту відбулася в 1788 році, і три роки Готтхард фон Лангганса особисто керував будівельними роботами. Бранденбурзькі ворота зводили з каменю, а облицьовували – білим піщаником. За бажанням імператора ворота будували, як символ миру, тому поряд із загальноприйнятим назвою, їх часто називали Воротами світу.
  • Підстава масивного архітектурної споруди склали два ряди колон доричного ордера – по шість у кожному ряду. Ширина цих рядів дорівнює 11 м. Між колонами розташовувалися п’ять прольотів для кінних возів і проходу гостей і жителів міста. Центральний з них – помітно ширше інших. Він був призначений для пересування членів монаршої родини, її гостей та іноземних послів. Простим жителям Берліна дозволено було користуватися тільки бічними прольотами.
  • Головною прикрасою Бранденбурзьких воріт стала зроблена з бронзи постать Ірени – давньогрецької богині світу, яка їхала на прекрасній античної колісниці – квадризі, запряженій четвіркою коней. Ця скульптурна група, висотою в 6 м, з’явилася над Тріумфальною аркою через 2 роки після закінчення будівництва і була виконана талановитим німецьким скульптором Йоганном Готфрідом Шадова.
  • У 1806 році, коли Берлін був підкорений французькою армією, Наполеон Бонапарт увійшов в німецьку столицю саме через Ворота світу. Він був так захоплений красою і виразністю скульптурної композиції над Бранденбургскими воротами, що повелів демонтувати її та перевезти до столиці Франції, як військовий трофей.
  • Але через 8 років Ірену і колісницю відвоювали і повернули на берлінську площу. Все встало на свої місця, за винятком декількох деталей. З 1814 року давньогрецька богиня замість традиційної оливкової гілки тримала прусський залізний хрест. І називати її стали по-іншому – Вікторією, тобто богинею перемоги.
  • Всі, хто приходили до влади в Німеччині, намагалися зміцнити своє становище в німецькому державі за допомогою наочних символів. Не стали винятком і нацисти, які любили проводити на площі перед воротами багатолюдні ходи і мітинги. У роки їхнього правління Бранденбурзькі ворота уособлювали безмежну владу прихильників Гітлера на території Третього Рейху.
  • Під час холодної війни знамениті Ворота світу були частиною створеної між НДР і ФРН Берлінської стіни. А пізніше Бранденбурзькі ворота з’явилися символом возз’єднання німецької нації в єдину державу. Саме через них в 1989 році пройшов Гельмут Коль – канцлер Федеративної Республіки Німеччини, який став одним з ініціаторів національної єдності німецького народу.
  • Примітно, що дві сотні років тому в Берлін можна було потрапити через 18 різних воріт. Але тільки Бранденбурзькі витримали випробування часом і збереглися до наших днів.
  • Важкі бої і бомбардування Другої світової війни сильно пошкодили цей історичний пам’ятник і знищили прикрашала його квадригу. У всіх 12 колонах кулі та снаряди залишили відколи і вибоїни. Прилеглим до воріт будівлям – Дому Лібермана і Дому Зоммера – пощастило ще менше. Тривалі обстріли і розриви авіаційних бомб перетворили їх в купи каміння.
  • У 1956-1958 роках реставратори провели колосальну роботу і повернули знаменитим воріт первісний вигляд. Повністю зруйновану статую Ірени-Вікторії вдалося відтворити, використовуючи збережені оригінальні зліпки зі скульптури Шадова. Зараз історичний пам’ятник настільки добре відреставрований, а примикає до нього Парізер-Платц міститься в такій чистоті, що важко собі уявити, які руїни були на цьому місці в кінці Другої світової війни.

Бранденбурзькі ворота стоять в центрі німецької столиці і є монументальним входом на знаменитий бульвар Унтер-ден-Лінден. Це прикрашений липовою алеєю і дуже популярний в Берліні променад, який в роки холодної війни ставився до Східної Німеччини.

З протилежного боку від воріт, за площею 18 Марта розташований Тіргартен – найбільший парк німецької столиці. Неподалік від Бранденбурзьких воріт зберігся фрагмент Берлінської стіни, яка розділяла дві частини німецької держави з 1961 по 1989 рік.Красива Паризька площа – це «парадна» частину Берліна. Тут розташовано кілька посольств іноземних держав, фешенебельні міські вілли, банківські будівлі і розкішний готель «Адлон». Якщо є бажання відпочити, то варто заглянути в кафе Старбакс, яке стоїть прямо на Паризькій площі, або пообідати в неподалік розташованому кафе «LebensArt», де чудово готують страви німецької кухні.